Co wpływa na zdolność kredytową przy zakupie mieszkania?

Zdolność kredytowa

Posiadanie własnego mieszkania jest bez wątpienia nadal marzeniem wielu osób. Zawirowania gospodarcze spowodowały trudną sytuację na rynku mieszkaniowym. Koszty utrzymania w aktualnej sytuacji wzrastają gwałtownie. Z kolei dochody przy ciągle podwyższanej najniższej krajowej pensji, nie dają możliwości właściwego wynagradzania pracowników w poszczególnych firmach i przedsiębiorstwach. Rosnące ceny mieszkań i nieruchomości gotowych do zamieszkania bądź w stanie deweloperskim wręcz przerażają. Mimo wszystko wielu ludzi decyduje się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego w banku. Szara rzeczywistość stawia do pionu i urealnia procedury związane z uzyskaniem jakiejkolwiek pożyczki z instytucji finansowych. Bez wątpienia wszelkie zawiłości dotyczące kredytu warto oddać w ręce specjalisty w tej dziedzinie. Doradca kredytowy Kraków na każdym etapie służy szeroką wiedzą i doświadczeniem w wynegocjowaniu świetnych warunków przy uzyskaniu wsparcia finansowego na zakup mieszkania.

Warunki uzyskania kredytu na mieszkanie – ocena zdolności kredytowej

Zdolność kredytowa to możliwość spłaty danego zobowiązania wraz z należnymi odsetkami w określonym terminie. Pod tym względem wszystkie banki skrzętnie sprawdzają swoich potencjalnych klientów. W dobie dostępu do bazy danych w BIK-u i rejestru dłużników żadna informacja o dawnym zadłużeniu nie umknie uwadze pracownika sprawdzającego wniosek o udzielenie kredytu. Od oceny zdolności kredytowej zależy wysokość ewentualnej pożyczki. Należy nadmienić, że poszczególne banki w praktyce przyjmują i stosują różny algorytm szacowania zdolności finansowej. Cały problem w tym, aby wybrać odpowiednią instytucję dla siebie, która przyzna i rozpatrzy korzystnie wniosek o wymaganą kwotę. Przeciętnemu obywatelowi trudno czasami w tym wszystkim właściwie się zorientować. Profesjonalny doradca w Krakowie pomoże wybrać odpowiedni bank, sporządzi zestaw analizowanych ofert, które uwzględniają algorytmy praktycznie wszystkich kredytodawców.

Źródło i wysokość dochodów – podstawowy czynnik

Banki rozpatrując wniosek o udzielenie kredytu, zwracają bacznie uwagę na formę zatrudnienia potencjalnego kredytobiorcy. Szczególnie preferują stabilne zatrudnienie w firmach i podmiotach gospodarczych dobrze prosperujących. Najbardziej pożądane są umowy o pracę zawarte na czas nieokreślony. Kredytodawcy biorą pod uwagę tylko i wyłącznie udokumentowane dochody. Ich potwierdzeniem są systematyczne przelewy na konto osoby zainteresowanej uzyskaniem kredytu. Poza stałym wynagrodzeniem może też być emerytura bądź zarobki uzyskiwane z prowadzonej działalności gospodarczej. Czasami źródłem dochodu są przychody z wynajmu. Niemal najistotniejszą kwestią jest wysokość miesięcznych wynagrodzeń netto dla osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. W przypadku zatrudnienia na czas określony banki wymagają odpowiedniego czasu trwania umowy. Z kolei przy prowadzonej działalności i umowach cywilnoprawnych banki biorą pod uwagę przychody i koszty uzyskania przychodu za dany okres. Młodzi ludzie często stają przed ogromnym problemem udokumentowania stażu pracy. Niestety ta kwestia również jest brana pod uwagę. Miesięczny dochód jest zawsze pomniejszany o koszty utrzymania gospodarstwa domowego. Wpływa na to ilość osób pozostających na utrzymaniu wnioskodawcy oraz stałe opłaty.

Zobowiązania finansowe

Wysokość spłacanych innych zobowiązań z tytułu zaciągniętych kredytów gotówkowych lub zakupów ratalnych ma ogromny wpływ na zdolność kredytową. Wszelkie limity na kartach kredytowych również brane są pod uwagę. Banki lustrują nie tylko zadłużenia bieżące, ale także te spłacone. Analizowana jest ich terminowość spłaty. Przed złożeniem wniosku warto przyjrzeć się swoim zobowiązaniom. Niekiedy rezygnacja z karty bądź szybsza spłata niewielkiego zadłużenia może korzystniej wpłynąć na ocenę zdolności kredytowej.

Doradca kredytowy Kraków- dlaczego warto?

Kredyt na swoje wymarzone mieszkanie można zaciągnąć wspólnie nawet z osobą niespokrewnioną. Ludziom samotnym o niskich dochodach trudniej uzyskać tego typu wsparcie finansowe. Przy wysokich dochodach współkredytobiorcy szanse uzyskania pożyczki zdecydowanie wzrosną. Banki udzielają kredytu hipotecznego na okres nie dłuższy niż 35 lat. Wiek kredytobiorcy decyduje o możliwości jego maksymalnego wydłużenia. Warto skorzystać z pomocy eksperta, który określi parametry kredytu. W tym wysokość oprocentowania oraz okres spłaty poszczególnych rat przy uwzględnieniu wkładu własnego.

Więcej informacji na temat zdolności kredytowej można znaleźć na stronie https://solemofinanse.pl/

Co wpływa na zdolność kredytową przy zakupie mieszkania?
Przewiń na górę