Faktury z odroczonym terminem płatności powodują zamrożenie gotówki, co może negatywnie wpływać na płynność finansową firmy. Warto więc skorzystać z oferty faktoringu i szybciej odzyskać pieniądze. Na czym polega faktoring online?
Aby przedsiębiorstwo mogło się rozwijać, potrzebne są środki na inwestycje i uzupełnianie stanów magazynowych. Niestety, faktury z długim terminem płatności mogą powodować problemy z utrzymaniem płynności finansowej. Jest jednak sposób, aby tego uniknąć. Wystarczy wybrać usługi faktoringowe i szybko otrzymać swoje pieniądze, nie czekając na zapłacenie faktury przez kontrahenta.
Co to jest faktoring?
Faktoring polega na sprzedaży faktur w zamian za gotówkę. Firma faktoringowa wykupuje od przedsiębiorcy jego należności, wypłacając za nie gotówkę. Faktoring to idealne rozwiązanie dla firm, które oferują swoim kontrahentom długie terminy płatności faktur. Na usługę faktoringu online powinny zwrócić uwagę przede wszystkim mali i średni przedsiębiorcy oraz freelancerzy, dla których zamrożenie pieniędzy w fakturach może powodować problemy z regulowaniem własnych zobowiązań i dokonywaniem inwestycji. Istnieją różne rodzaje faktoringu.
- Faktoring pełny polega na całkowitym przejęciu odpowiedzialności za należność przez firmę faktoringową. Po sprzedaży faktury przedsiębiorca może zapomnieć o sprawie i nie musi martwić się ryzykiem niewypłacalności kontrahenta.
- W przypadku faktoringu niepełnego to przedsiębiorca musi zadbać o to, aby kontrahent opłacił fakturę w terminie. Po upływie terminu płatności będzie musiał zwrócić środki otrzymane od firmy faktoringowej.
- Połączeniem faktoringu pełnego i niepełnego jest faktoring mieszany. W tym przypadku firma faktoringowa bierze odpowiedzialność za niewypłacalność kontrahenta do ustalonej w umowie kwoty. Po jej przekroczeniu odpowiada przedsiębiorca.
Faktoring online – jak skorzystać z usługi?
Decydując się na faktoring online, można szybko odzyskać pieniądze zamrożone w fakturach, poprawiając tym samym płynność finansową firmy. Wystarczy wypełnić wniosek online na stronie firmy faktoringowej, co trwa tylko chwilę i odbywa się bez zbędnych formalności. Należy podać dane swoje firmy, numery NIP odbiorców i wskazać limit finansowania, który może wynieść nawet 1 mln zł. Po podpisaniu umowy usługa faktoringu jest aktywna i można dodawać faktury wystawione na swoich stałych klientów do systemu. Automatyczne przelewy sprawiają, że szybko otrzymamy środki, które możemy przeznaczyć na dowolny cel. Z faktoringu może skorzystać każda firma, niezależnie od branży, w której działa. W praktyce firmy pozabankowe kierują swoją ofertę przede wszystkim do małych i średnich firm, a banki świadczące usługi faktoringu kierują ofertę do dużych firm. Najważniejszym warunkiem skorzystania z usługi jest rozliczanie się z klientami bezgotówkowo i wystawianie faktur z odroczonym terminem płatności.
Jakie są zalety faktoringu?
Faktoring ma wiele korzyści. Przede wszystkim uzyskujemy błyskawiczny dostęp do zamrożonych środków, dzięki czemu nie musimy obawiać się o płynność finansową firmy. Można więc bez przeszkód dokonywać inwestycji i bieżących opłat, nie obciążając przy tym bilansu firmy, jak ma to miejsce w przypadku kredytowania. Warto pamiętać, że faktoring nie obniża zdolności kredytowej, nie ma więc wpływu na zaciąganie zobowiązań. Uzyskane środki można przeznaczyć na dowolny cel, możliwe jest też odliczenie kosztów finansowania od podatku dochodowego i VAT. Jest to więc rozwiązanie, z którego warto skorzystać w przypadku wystawiania faktur z długim terminem płatności.