Większość transakcji można dziś przeprowadzić za pomocą cyfrowego portfela lub karty debetowej czy kredytowej – ale gotówka nadal spełnia swoją rolę. Jeśli zdarzy się katastrofa i opcje płatności kartą nie będą dostępne, gotówka może być jedynym sposobem zapłaty, a na to trzeba się przygotować.
Dobrym pomysłem jest trzymanie w domu rezerwy gotówkowej na wypadek nagłych wypadków, ale ograniczaj jej ilość do niewielkiej sumy, aby nie stracić zabezpieczeń i możliwości zarobku, jakie dają konta bankowe i rachunki inwestycyjne. Oto powody, dla których warto mieć gotówkę w domu i czynniki, które należy rozważyć przy podejmowaniu decyzji o tym, ile jej trzymać.
Powody, dla których warto trzymać trochę gotówki w domu
Trzymanie gotówki w domu to środek zapobiegawczy, który może pomóc zapewnić Twojej rodzinie pieniądze na wypadek klęski żywiołowej lub innego nagłego wypadku, gdy nie możesz dostać się do bankomatu. Dom nie jest miejscem, w którym należy przechowywać wszystkie oszczędności, ale gotówka odłożona wraz z zapasami przetrwania, takimi jak dodatkowa woda, latarki, apteczki i konserwy, powinna być częścią planu awaryjnego.
Ile gotówki powinieneś trzymać w domu?
Zalecane jest trzymanie niewielkiej kwoty w domu, a reszty oszczędności na awaryjnym koncie oszczędnościowym. To, ile należy trzymać w domu, zależy od wielkości rodziny i codziennych wydatków. Osoba samotna może potrzebować kilkuset złotych, ale czteroosobowa rodzina może potrzebować więcej, aby pokryć koszty jedzenia, gazu i transportu w czasie kryzysu.
Jakie są zagrożenia związane z przechowywaniem gotówki w domu?
Chociaż trzymanie pewnej ilości gotówki w domu jest dobrym pomysłem, pewne wady sprawiają, że jest to bardziej ryzykowne niż trzymanie pieniędzy w banku lub na koncie inwestycyjnym. Oto, co musisz wiedzieć:
Skradziona gotówka jest trudna do odzyskania

Konta bankowe oferują pewną ochronę przed kradzieżą. Jeśli ktoś ukradnie Twoje pieniądze, dokonując nieautoryzowanych transakcji na rachunku bankowym, odpowiadasz tylko za część skradzionych środków (jeśli w ogóle), o ile oszustwo zostanie natychmiast zgłoszone. Ustawienie alarmów na koncie może pomóc w śledzeniu aktywności konta, dzięki czemu można od razu zgłosić podejrzane transakcje, aby zminimalizować straty.
Pieniądze w domu nie będą oprocentowane
Oprócz możliwości kradzieży, ryzykujesz utratę zysków z konta, gdy pieniądze leżą na tyłach szafy. Gotówka na koncie oszczędnościowym może przynosić odsetki, natomiast pieniądze zainwestowane na rynku mogą przynosić jeszcze większy zysk, który nadąża za inflacją.
Załóżmy, że zamiast przechowywać 5 000zł nadmiaru gotówki w domu, inwestujesz je i widzisz roczny zwrot w wysokości 6%. Po 10 latach 5.000zł zamieniłoby się w 8.954,24zł. W ciągu tych 10 lat, prawdopodobnie wzrosły również koszty towarów i usług, a zyski z konta pomogą Twoim pieniądzom pójść dalej, gdy będziesz ich potrzebował. Ryzyko trzymania dużych sum w domu i nie zarabiania na nich jest takie, że twoja siła nabywcza będzie się zmniejszać z czasem, gdy wzrośnie inflacja.
Gotówka może ulec pogorszeniu
Trzymanie pieniędzy w domu jest ryzykowne również dlatego, że mogą one ulec zniszczeniu. Gotówka jest mocniejsza niż np. papier do drukarki, ale nadal może się rozerwać, zgnić i spleśnieć. To może być prawdziwe zmartwienie, jeśli mieszkasz w obszarze podatnym na powodzie lub wysoką wilgotność.