6 sposobów na zbudowanie dobrego kredytu dzięki pierwszej karcie kredytowej

Budowa pierwszego kredytu dzięki karcie kredytowej - sposoby

Efektywne korzystanie z karty kredytowej to jeden z najlepszych sposobów na zbudowanie historii kredytowej i uzyskanie wyższej oceny kredytowej. Prawidłowe korzystanie z karty kredytowej to nie tylko sposób na wygodne płacenie za rzeczy, których potrzebujesz, ale także droga do zwiększenia zdolności kredytowej i odblokowania szeregu innych przystępnych opcji pożyczkowych w przyszłości.

Kluczem jest zawsze odpowiedzialne i strategiczne zarządzanie kartą kredytową, z myślą o dobrych nawykach kredytowych. Sprowadza się to głównie do utrzymywania niskiego salda i zawsze dokonywania terminowych płatności. Oto sześć kluczowych kroków do budowania kredytu za pomocą karty kredytowej.

Zawsze dokonuj płatności na czas

Dokonywanie wszystkich płatności na czas to najlepszy sposób na zbudowanie dobrego kredytu za pomocą karty kredytowej. Historia płatności jest największym czynnikiem wpływającym na Twoją ocenę kredytową, stanowiąc 35% Twojego wyniku, który jest używany przez 90% najlepszych kredytodawców. Oprócz tego, że odgrywa ogromną rolę w tworzeniu wysokiej punktacji, historia terminowych płatności jest dla kredytodawców wskazówką, że jesteś odpowiedzialnym kredytobiorcą. Z drugiej strony, opóźnione płatności pozostają w raporcie kredytowym przez siedem lat i szkodzą Twojej ocenie.

Aby zacząć budować kredyt za pomocą karty kredytowej, upewnij się, że zawsze płacisz przynajmniej minimum w terminie każdego miesiąca. Idealnie byłoby jednak spłacać całe saldo karty kredytowej co miesiąc, aby uniknąć opłat za odsetki. Ustaw automatyczne płatności na minimalną kwotę do zapłaty, saldo z wyciągu lub inną kwotę, którą wybierzesz, aby nigdy nie przegapić płatności.

Używaj budżetu z kartą kredytową

Otrzymanie pierwszej karty kredytowej to wielka wygrana dla Twojego kredytu, ponieważ daje Ci możliwość rozpoczęcia budowania pozytywnej historii kredytowej i wyższej punktacji. Ale jest to również duża odpowiedzialność. Posiadanie dostępu do linii kredytowej może być odczuwane jako posiadanie darmowych pieniędzy, a pokusa wykorzystania jej do zapłacenia rachunku za rzeczy, na które teraz nie możesz sobie pozwolić, może być duża. Ale to może być punkt wejścia do zadłużenia.

Na szczęście masz kontrolę nad tym, jak korzystasz z karty kredytowej. Wypróbuj te wskazówki:

  • Używaj swojej karty kredytowej jak karty debetowej. Ustal budżet i określ, ile możesz sobie pozwolić na wydatki w różnych kategoriach, takich jak artykuły spożywcze, jedzenie i sprzedaż detaliczna w każdym miesiącu. Następnie używaj swojej karty kredytowej zgodnie z tym budżetem, upewniając się, że wydajesz tylko te pieniądze, na które możesz sobie pozwolić.
  • Używaj karty kredytowej do jednego lub dwóch rachunków w miesiącu. Zamiast używać jej do zmiennych wydatków, rozważ ustawienie jednego lub dwóch rachunków tak, by były one automatycznie obciążane kartą kredytową. Upewnij się tylko, że ustawisz też autopay dla swojej karty kredytowej, aby nie zapomnieć o zapłaceniu salda.
  • Zapłacić saldo w całości każdego miesiąca. Chociaż prawdą jest, że płacenie tylko minimum na czas utrzyma Twoją historię płatniczą w dobrym stanie, to jeszcze lepiej jest spłacać saldo w całości każdego miesiąca. Pomoże Ci to uniknąć popadnięcia w długi, uniknąć opłat za odsetki i utrzymać niski wskaźnik wykorzystania kredytu (więcej na ten temat poniżej).

Utrzymuj swój współczynnik wykorzystania kredytu na jak najniższym poziomie

Wskaźnik wykorzystania kredytu to kwota kredytu, którą wykorzystujesz w porównaniu z kwotą kredytu, do której masz dostęp. Aby obliczyć wskaźnik wykorzystania kredytu na karcie kredytowej, należy podzielić saldo przez limit karty i pomnożyć przez 100, aby uzyskać procent. Na przykład, jeśli masz saldo w wysokości 2000 zł, a Twój limit kredytowy wynosi 10 000 zł, Twój wskaźnik wykorzystania wynosi 20%. Modele scoringu kredytowego obliczają współczynnik wykorzystania kredytu dla każdej karty kredytowej z osobna, jak również dla wszystkich Twoich kart kredytowych, jeśli i kiedy będziesz miał ich więcej.

Im niższy jest Twój współczynnik wykorzystania kredytu, tym lepiej. Zawsze pamiętaj, aby utrzymać swój współczynnik poniżej 30% – a dla najlepszych wyników, poniżej 10%. Istnieją dwa sposoby na obniżenie wykorzystania kredytu: Spłacić saldo karty kredytowej lub zwiększyć kwotę kredytu, który masz dostępny dla Ciebie.

Zwiększenie dostępnego kredytu może być dobrą rzeczą, ale najlepszym sposobem korzystania z karty kredytowej jest spłacanie salda każdego miesiąca. W ten sposób utrzymasz wykorzystanie karty na bardzo niskim poziomie, zbudujesz swoją historię płatności i unikniesz płacenia jakichkolwiek pieniędzy w postaci odsetek.

Zobacz też: https://kredito24.pl/sankcja-kredytu-darmowego-rozwiazanie-dla-kredytobiorcy/

Utrzymuj otwarte konta kredytowe

Utrzymuj otwarte konta kredytowe

Jeśli nie korzystasz zbytnio z jednej ze swoich kart kredytowych, możesz mieć pokusę, aby zamknąć konto. Ale najlepiej jest utrzymywać otwarte konta kredytowe, jeśli to możliwe.

Długa historia odpowiedzialnego zarządzania kredytem pomoże Ci uzyskać doskonałą ocenę, a częścią historii kredytowej jest średni wiek Twoich kont kredytowych. Jeśli zamkniesz swoją najstarszą kartę kredytową, średni wiek Twoich rachunków obniża się.

Aby poprawić swój kredyt, unikaj zamykania starych kont, nawet jeśli przeszedłeś na nową kartę. Oczywiście zawsze powinieneś sprawdzić warunki karty, aby upewnić się, że podejmujesz najlepszą decyzję dla swoich finansów i kredytu. Jeśli płacisz roczną opłatę za kartę kredytową, może to być dobry powód, aby ją zamknąć. Czasami możliwe jest „obniżenie” karty kredytowej z opłatą roczną na inną kartę u tego samego kredytodawcy. To może pomóc Ci zachować otwartą kartę kredytową, aby uniknąć uderzenia w Twój kredyt bez konieczności płacenia niepotrzebnej opłaty.

Nie otwieraj zbyt wielu kont naraz

Aby uniknąć dodania wielu zapytań do raportu kredytowego, co może sprawić, że będziesz wyglądał ryzykownie dla kredytodawców, oraz aby pomóc w obniżeniu średniego wieku Twoich kont kredytowych, nie otwieraj wielu kart kredytowych w krótkim czasie.

Twoja ocena punktowa może zostać nieznacznie obniżona za każdym razem, gdy w raporcie kredytowym pojawi się trudne zapytanie, które ma miejsce za każdym razem, gdy ubiegasz się o nowy kredyt. Dlatego, gdy już masz kartę kredytową, dobrze jest trzymać się jej przez jakiś czas. Kiedy będziesz gotowy na podwyższenie standardu lub kartę oferującą inne funkcje, rozważnie wybieraj karty, o które się ubiegasz i staraj się rozłożyć wnioski o nowe karty kredytowe na co najmniej sześć miesięcy.

Regularnie sprawdzaj swój kredyt

Częścią odpowiedzialnego zarządzania kredytem jest śledzenie swojego raportu kredytowego i wyniku, aby upewnić się, że wszystko jest dokładne, a Twoje dobre zachowania kredytowe powodują, że Twój wynik zmierza we właściwym kierunku.

6 sposobów na zbudowanie dobrego kredytu dzięki pierwszej karcie kredytowej
Przewiń na górę