Co to jest kredyt i jak działa?

Czym jest kredyt

Dostęp do kredytu może być pomocnym narzędziem finansowym. Pozwala on na dokonywanie zakupów nawet wtedy, gdy w danej chwili nie masz pod ręką gotówki.

Ale czym dokładnie jest kredyt? I co to znaczy mieć „dobry kredyt” lub „zły kredyt”? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na temat kredytu i tego, co może on dla Ciebie zrobić.

Co to jest kredyt?

Kredyt pozwala na pożyczenie środków finansowych w celu natychmiastowego zakupu towarów i usług oraz spłacenia ich później – często z odsetkami.

Ale termin ten może mieć także inne znaczenia.

Sprawdź: Santander kalkulator kredytowy

Zdolność kredytowa

Jeśli zastanawiasz się, czy masz dobry czy zły kredyt, to mówisz o zdolności kredytowej.

Zobacz tez: Kredyt konsolidacyjny – instrument finansowy

Może to zabrzmieć jak modne słowo, ale jest ono bardzo ważne. Jest to termin używany do opisania zdolności kredytobiorcy do spłacania kredytów i pożyczek.

Zdolność kredytowa jest oparta na takich rzeczach jak historia kredytowa i aktywność. Może ona wpływać na zatwierdzenie kredytu i jego warunki, w tym opłaty i oprocentowanie.

Zdolność kredytowa

Jedną z miar zdolności kredytowej jest punktacja kredytowa. Na przykład, osoba z wysoką punktacją kredytową może otrzymać niższe oprocentowanie, ponieważ jest postrzegana jako mniej ryzykowna.

Jak działa kredyt?

Ogólnie rzecz biorąc, kredyt działa w następujący sposób: Kredytodawca, taki jak bank lub wystawca karty kredytowej, zatwierdza osobę do pożyczenia określonej kwoty pieniędzy.

Te pieniądze mogą być dostępne w formie linii kredytowej, jak w przypadku karty kredytowej. Może to być również kwota ryczałtowa, jak w przypadku kredytu osobistego lub samochodowego.

W zamian za pożyczenie pieniędzy, pożyczkobiorca zgadza się zwrócić je pożyczkodawcy, zazwyczaj z odsetkami.

Historia kredytowa

Jeśli słyszysz, że ktoś mówi o biurach kredytowych, agencjach sprawozdawczości kredytowej lub firmach zajmujących się sprawozdawczością konsumencką, to prawdopodobnie chodzi właśnie o te firmy.

Biura zbierają informacje o aktywności kredytowej kredytobiorców od kredytodawców i z innych źródeł. Obejmuje to takie rzeczy jak historia płatności, zapytania kredytowe i inne. Informacje te trafiają do raportów kredytowych, które z kolei są wykorzystywane do obliczania punktacji kredytowej.

Co to jest kredyt i jak działa?
Przewiń na górę