Prośba o podwyżkę może onieśmielać. Oto pięć wskazówek i innych sugestii, które pomogą ci podejść do szefa pewnie i profesjonalnie.
- Prośba o podwyżkę może być najlepszym sposobem na uzyskanie należnego Ci wynagrodzenia, jeśli Twoje obowiązki zawodowe uległy znacznej zmianie lub jeśli Twoje wyniki zasługują na zwiększenie.
- Standardowe podwyżki wynoszą od 3% (średnia) do 5% (wyjątkowa). Prośba o podwyżkę o 10% do 20%, w zależności od przyczyny, jest sposobem na rozpoczęcie negocjacji.
- Poproś o podwyżkę w odpowiednim momencie – nie na przykład wtedy, kiedy firma niedawno zwolniła pracowników.
- Ten artykuł jest przeznaczony dla pracowników, którzy chcą negocjować podwyżkę.
Większość ludzi wzdraga się na myśl o poproszeniu szefa o podwyżkę. Jeśli jednak w twojej firmie nie ma regularnych corocznych podwyżek, a ty nie masz szans na awans, prośba może być jedynym sposobem na uzyskanie podwyżki, na którą wiesz, że zasługujesz. Musisz zrozumieć, że prośba o podwyżkę jest całkowicie dopuszczalna, a większość menedżerów i właścicieli firm chce dobrze traktować swoich pracowników.
Chociaż proces ten wydaje się zastraszający i niewygodny, nie musi taki być, zwłaszcza jeśli znasz swojego szefa. Jeśli zrobisz rozeznanie i będziesz przygotowany na fakty, poczujesz się pewniej, rozpoczynając rozmowę.
Dlaczego chcesz podwyżki?
To jest najważniejsze pytanie, na które należy odpowiedzieć. Przed przystąpieniem do prośby wymień wszystkie swoje powody, dla których chcesz otrzymać podwyżkę. Nie proś o wyższą pensję, bo wzrósł czynsz lub jesteś sfrustrowany, bo twój partner z boksu nie pracuje tak ciężko jak ty, a zarabia tyle samo.
Kiedy składasz prośbę, jej uzasadnienie powinno być oparte na twoich osiągnięciach i wartości, jaką wnosisz do zespołu i organizacji.
O ile powinieneś prosić?
Średnia podwyżka wynosi 3%. Dobra podwyżka wynosi od 4,5% do 5%, a każda wyższa jest uważana za wyjątkową. W zależności od powodów, jakie podasz, by uzyskać podwyżkę, oraz czasu, jaki upłynął od ostatniej podwyżki, możesz wnioskować o podwyżkę w przedziale od 10% do 20%. Jednak im wyższy procent żądasz, tym lepsze powinno być twoje uzasadnienie. Na przykład, jeśli przyjąłeś stanowisko z niewielką ilością podróży, a teraz jesteś w drodze przez ponad połowę czasu, prośba o 20% nie jest nierozsądna, ponieważ twoje obowiązki znacznie się zmieniły.
Jeśli jednak prosisz o podwyżkę, bo od ostatniej podwyżki minął ponad rok, a nadal dobrze wywiązujesz się ze swoich stałych obowiązków, zacznij od bardziej rozsądnego procentu. Nadal zasługujesz na podwyżkę, ale musisz dostosować swoją prośbę do rzeczywistości, w jakiej się znajdujesz.
Zobacz jak inwestować w BitCoin: https://kredito24.pl/wskazowki-dotyczace-udanego-wdrozenia-strategii-inwestycyjnej-dca-w-bitcoin/
Kiedy jest dobry moment, aby poprosić o podwyżkę?
Niektórzy twierdzą, że nigdy nie ma idealnego momentu na poproszenie o podwyżkę, ale kieruj się zdrowym rozsądkiem. Nie proś o podwyżkę w trudnym momencie, np. jeśli firma zwolniła ludzi, twój dział miał niskie wyniki za kwartał lub twój szef ma trudną sytuację osobistą.
Zastanów się, jak wygląda obecnie praktyka podwyższania pensji w Twojej firmie. Jeśli zazwyczaj podwyżki są przyznawane pierwszego dnia roku, zwróć się do szefa w listopadzie lub grudniu. W ten sposób dasz im możliwość rozważenia Twojej prośby i współpracy z szefem, zamiast prosić ich o zmianę decyzji po tym, jak dowiesz się o podwyżce.
Jeśli nie ma standardowej praktyki dotyczącej podwyżek, postaraj się złożyć prośbę w „dobrym” czasie, np. kiedy wiesz, że szef jest zadowolony z twojej pracy, podczas udanego kwartału lub w porze roku, kiedy wszyscy nie są zestresowani.
Jak poprosić szefa o podwyżkę
Daj sobie czas na przygotowanie się do rozmowy i daj swojemu przełożonemu czas na rozważenie Twojej prośby.
Zaplanuj spotkanie z szefem z wyprzedzeniem, zamiast pukać do jego drzwi i wysuwać swoją prośbę – to pokaże, że liczysz się z jego czasem. Jeśli szef jest zajęty w określony dzień tygodnia, skreśl ten dzień z listy.
Kiedy już zaplanujesz spotkanie, potraktuj swoje przygotowanie jak raport z badań na studiach: Znajdź wiarygodne informacje i uwzględnij następujące punkty w swoich negocjacjach płacowych.
Najlepszym sposobem na poproszenie o podwyżkę jest zrobienie badań i poznanie swojej wartości, a następnie zwrócenie się do szefa w profesjonalny sposób. Oto pięć wskazówek, jak skutecznie poprosić o podwyżkę.
Wskazówki, jak prosić o podwyżkę
Wymień swoje osiągnięcia z ostatnich sześciu miesięcy, ostatniego roku i okresu pracy w firmie.
Opisz, jak Twoje osiągnięcia wpłynęły pozytywnie na cały dział i firmę – w miarę możliwości podaj konkretne liczby i statystyki. Na przykład możesz powiedzieć: „W minionym roku wygenerowałem dla firmy 5 000 leadów, co stanowi wzrost o 8% w stosunku do roku poprzedniego. Uzyskana w ten sposób sprzedaż to 58 000 zł nowego biznesu”.
Trudno, żeby jakikolwiek menedżer odrzucił prośbę, kiedy ma do dyspozycji takie liczby. Im mocniejsze dane przedstawisz, tym większe argumenty przemawiają za zasłużoną podwyżką.
Pokazanie pracy, którą wykonałeś dla firmy, i wysiłków, które włożyłeś, aby jej pomóc, pokazuje również, że jesteś lojalnym pracownikiem. Lojalni pracownicy zyskują zaufanie swoich pracodawców, co pomoże w twojej sprawie.
Dowiedz się, jak wygląda konkurencyjne wynagrodzenie na twoim stanowisku.
Na różnych stronach możesz uzyskać bezpłatny raport płacowy, aby sprawdzić, jak Twoje obecne wynagrodzenie ma się do podobnych stanowisk w innych miejscach. LinkedIn jest również doskonałym źródłem informacji na ten temat. Możesz przejrzeć ogłoszenia o pracę w serwisie lub skorzystać z przedziałów średnich wynagrodzeń podawanych przez LinkedIn w ogłoszeniach o pracę. Weź pod uwagę branżę, w której działasz, wielkość pracodawcy i jego świadczenia. Niektóre firmy po prostu nie płacą dobrze, dlatego w miarę możliwości najlepiej konsultować się z ekspertami od zatrudniania. Jeśli masz jakieś kontakty z lokalnymi rekruterami i menedżerami ds. zatrudnienia (być może na LinkedIn), zapytaj ich, czy mogliby spojrzeć na Twoje CV i podać Ci realistyczne wynagrodzenie dla Twojego stanowiska i doświadczenia.
Niech Twój szef wie, co z tego będzie dla niego.
Pamiętaj, że twojego szefa nie obchodzą Twoje raty kredytu hipotecznego ani wakacje, na które chcesz pojechać. Szefa interesuje, co z tego będzie dla niego. Wyjaśniłeś już, co zrobiłeś dla firmy, ale chcesz też przedstawić swój plan na przyszłość. Przedstaw im swoje cele, jak te cele przynoszą korzyści firmie i jak je osiągniesz.
Bądź pewny siebie.
Prosząc o podwyżkę, bądź pewny siebie. Tak, to onieśmielające, ale masz na to dowody: powody, dla których prosisz, i badania, które przeprowadziłeś na temat porównywalnych wynagrodzeń. Przygotuj się na sprzeciw i wiedz, że odpowiedź może być negatywna. Jeśli dostaniesz podwyżkę, przygotuj się na to, że będziesz dalej ciężko pracował (lub jeszcze ciężej). Wiedziałeś, że powinieneś dostać podwyżkę; teraz pokaż szefowi, że na nią zasłużyłeś.
Przekaż swoją prośbę na piśmie.
Jest prawdopodobne, że twój szef ma szefa, z którym będzie musiał się podzielić twoją prośbą o podwyżkę. Przekaż im ulotkę, która podsumuje Twoją prośbę, porównywalne przedziały płacowe i korzyści, jakie firma czerpie z Twoich starań.