Kompleksowy outsourcing usług IT dla Twojej firmy

support IT

Każda nowoczesna firma korzysta z systemów informatycznych, chociaż w różnym stopniu – niektóre podmioty wykorzystują IT, aby usprawnić procesy, inne z kolei widzą w tym sposób zyskania przewagi konkurencyjnej. Jak w razie problemów ze sprzętem czy oprogramowaniem zapewnić pracownikom pomoc? Jednym z rozwiązań jest outsourcing IT.

Czym jest outsourcing IT?

Outsourcing IT polega na przekazaniu zewnętrznemu, zaufanemu partnerowi obsługi informatycznej firmy. W zależności od tego, czy przedsiębiorstwo zatrudnia własnych specjalistów od sprzętu i oprogramowania, współpraca może być kompleksowa lub częściowa – w drugim przypadku będzie obejmować konkretne, wydzielone obszary.

Jakie obowiązki mogą zostać przekazane zewnętrznemu partnerowi w ramach outsourcingu IT? Wymienić wystarczy utrzymanie infrastruktury IT, bezpieczeństwo IT i wsparcie techniczne. Outsourcing IT to elastyczne rozwiązanie – zakres współpracy jest zawsze ustalany na jej początku.

Jakie zalety i wady outsourcingu informatycznego można wymienić?

Firma zamawiająca usługę kompleksowego outsourcingu musi mieć świadomość zarówno zalet, jak i wad tego rozwiązania. Do głównych atutów należy zaliczyć współpracę z profesjonalistami – outsourcing IT proponują podmioty zatrudniające doświadczonych informatyków. Plusem jest też możliwość obniżenia nakładów przeznaczanych na obsługę informatyczną – outsourcing usług informatycznych jest tańszy niż tworzenie etatów. Ale to nie wszystkie jego korzyści – wskazać trzeba też:

  • możliwość skoncentrowania się na głównych celach biznesowych – bez rozpraszania się sprawami związanymi ze sprzętem czy oprogramowaniem;
  • brak konieczności opłacania szkoleń dla pracowników zajmujących się sprawami IT;
  • ograniczenie problemów kadrowych – które w branży IT zdarzają się często.

Jakie wady outsourcingu informatycznego można wskazać? Niekiedy może on być nieopłacalny. Dotyczy to jednak wyłącznie dużych firm, które oczekują ciągłego wsparcia.

Ile kosztuje outsourcing IT?

Korzystanie z zewnętrznych usług informatycznych może kosztować kilka lub kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie. Cena zależy od kilku czynników, w tym rodzaju usług, jakie będą realizowane przez zewnętrzną firmę informatyczną. Także okres umowy i chęć skorzystania z dodatkowych usług mogą wpłynąć na ostateczną kwotę, jaka znajdzie się na fakturze.

Kompleksowy outsourcing usług IT dla Twojej firmy
Przewiń na górę