Kup Bitcoin, czyli jak to zrobić?

bitcoin

Chcesz kupić Bitcoin lub inną kryptowalutę? Zastanawiasz się, gdzie i jak najkorzystniej możesz to zrobić? A może przeciwnie: dysponujesz wirtualnymi aktywami i zastanawiasz się, w jaki sposób sprzedać je bezpiecznie i opłacalnie? Jak wygląda sieć Bitcoina w praktyce? Istnieje kilka sposobów, aby to zrobić. Poniżej podpowiadamy, gdzie zajrzeć, jeśli interesuje cię kupno Bitcoin.

1. Giełdy kryptowalut

2. Kantory kryptowalut

3. Platformy peer-to-peer

Transakcje wykorzystujące kryptowaluty, czyli choćby interesująca nas dziś opcja „kup Bitcoin”, pod wieloma względami przypominają działania na akcjach czy obligacjach.

Giełdy kryptowalut

W pierwszej kolejności możesz kupować i sprzedawać Bitcoiny na giełdach kryptowalut. Za przykład takiej platformy może posłużyć giełda egera.com. Aby zacząć, wystarczy zarejestrować się na wybranej giełdzie, zweryfikować konto i dokonać wpłaty w złotówkach. Kolejnym krokiem jest już złożenie zamówienia na zakup Bitcoina po aktualnej cenie rynkowej.

Co ważne, osoba dokonująca transakcji w sieci Bitcoin ma możliwość wskazania określonej kwoty, jaką chce przeznaczyć na zakup kryptowaluty po obowiązującej cenie. System automatycznie obliczy, ile jednostek można kupić za wskazaną sumę. W tym przypadku można również kupować ułamkowe części kryptowaluty. Możesz więc portfel Bitcoin zasilić kryptowalutą o wartości na przykład 5000 zł, mimo że 1 BTC kosztuje wielokrotnie więcej. To różni proces kupna i sprzedaży Bitcoina od transakcji przeprowadzanych w odniesieniu do akcji, 

Co ważne, po zakupie Bitcoina można dalej przechowywać go na platformie albo wypłacić na zewnętrzny portfel kryptowalut. Jako bezpieczniejszą polecamy właśnie tę drugą opcję.

Kantory kryptowalut

Druga forma zakupu kryptowaluty to kantor Bitcoin. Takie kantory to specjalne platformy umożliwiające wymianę tradycyjnej waluty na kryptowaluty. Podobnie jak w przypadku giełdy, tak i kantorów na rynku kryptowalut jest kilka. To, co różni je od wcześniejszej opcji, to fakt, że zwykle nie trzeba zakładać tu konta ani przechodzić złożonego procesu weryfikacji. Użytkownik wskazuje jedynie kwotę, którą chce wymienić na Bitcoiny i dokonuje płatności, aby za chwilę cieszyć się z faktu posiadania Bitcoina.

Platformy peer-to-peer

Kupno Bitcoina umożliwiają także udostępniane przez rynek kryptowalut platformy peer-to-peer (P2P). W tym przypadku zakup Bitcoinów przebiega w bezpośredniej relacji z inną osobą, która chce go sprzedać. Eksperci zwracają uwagę, że ta forma – jeszcze silniej niż giełda kryptowalut i kantor – wymaga ostrożności. Trzeba upewnić się, że drugą stroną transakcji jest zaufana i wiarygodna osoba.

Kup Bitcoin, czyli jak to zrobić?
Przewiń na górę