Od czego zależy wysokość składki AC?

składka AC

Kierowcy są zainteresowani dobrowolnymi ubezpieczeniami swoich aut, jednak zdarza się, że ze względu na wysoki koszt AC nie są w stanie opłacić składek. Warto jednak wiedzieć, skąd biorą się ceny i jakie kalkulacje przeprowadzają towarzystwa ubezpieczeniowe. Co wpływa na wysokość składki? Czy można w jakiś sposób zaoszczędzić? Odpowiadamy!

Wysokość składki ubezpieczenia AC zależy od wielu czynników, m.in. wartości auta, marki i modelu, standardu wyposażenia zakresu ochrony. To dlatego ceny w poszczególnych ubezpieczalniach mogą się od siebie tak bardzo różnić. Ogólna zasada jest taka, że im większą odpowiedzialność bierze na siebie ubezpieczyciel w razie zdarzenia, tym więcej zapłacisz za AC. Zobacz, z czego wynikają różnice i co wpływa na kształtowanie cen Autocasco.

Wartość samochodu

Najważniejszym czynnikiem wpływającym na wysokość składki AC jest wartość samochodu, który chcemy ubezpieczyć. Im wyższa wartość, tym wyższa będzie składka. Dlatego też, właściciele nowych, drogich samochodów muszą liczyć się z wyższymi kosztami ubezpieczenia AC sięgającymi nawet kilku tysięcy złotych.

Wiek i doświadczenie kierowcy

Wiek i doświadczenie kierowcy mają wpływ na ryzyko wystąpienia wypadku. Młodzi kierowcy oraz ci, którzy mają niewielkie doświadczenie w prowadzeniu samochodu, muszą liczyć się z wyższymi kosztami ubezpieczenia AC. Starsi, bardziej doświadczeni kierowcy mogą liczyć na niższe stawki składek. Jednak nie tylko wiek jest brany pod uwagę, ale też historia ubezpieczenia. Bezwypadkowa jazda oznacza naliczanie zniżek, które mogą osiągnąć maksymalnie 60%.

Zakres ochrony

Ostatecznie, wysokość składki AC zależy od zakresu ochrony, jaką chcemy uzyskać. Do wyboru są zazwyczaj dwa pakiety:

  • AC,
  • AC mini.

Pierwszy jest droższy, bo ma znacznie szerszy zakres ochrony ubezpieczeniowej. Cena zależy również od tego, jaki wkład własny zadeklaruje klient (można nie wnieść żadnego udziału własnego). Im szerszy zakres, tym więcej sytuacji, w których możesz uzyskać rekompensatę za zdarzenie drogowe od ubezpieczyciela. Dotyczy to nie tylko uszkodzeń auta w wyniku kolizji, ale też powstałych podczas parkowania, cofania z własnego pojazdu, gradobicia, zalania, kradzieży czy dewastacji.

składka AC

Podsumowując, wysokość składki AC zależy od wielu czynników, takich jak wartość samochodu, marka i model, wiek i doświadczenie kierowcy oraz zakres ochrony. Dlatego też, przed wyborem konkretnej oferty warto dokładnie przeanalizować swoje potrzeby i porównać różne opcje dostępne na rynku.

Od czego zależy wysokość składki AC?
Przewiń na górę