6 pomysłów na oszczędzanie pieniędzy w słoiku

słoik oszczędności

Gdyby oszczędzanie było łatwe, to każdy robiłby to bez opamiętania. Ale tak nie jest. Czasami musimy uczynić rzeczy zabawnymi i interesującymi, aby się zmotywować, jak na przykład oszczędzanie pieniędzy w słoiku.

Oczywiście istnieją inne czynniki, które wpływają na naszą zdolność do oszczędzania, takie jak płace nie nadążające za inflacją. Ale ostatecznie skupiamy się na tym, co możemy kontrolować, aby chronić nasze zdrowie finansowe, i z pewnością możemy znaleźć sposoby, aby uczynić to przyjemnym.

Tak więc, zanurkujmy w kilka zabawnych pomysłów na oszczędzanie pieniędzy w słoiku.

Dlaczego warto używać słoików do oszczędzania pieniędzy?

Dlaczego warto skorzystać z tej metody oszczędzania pieniędzy w słoiku? Oto niektóre z korzyści.

Możesz obserwować, jak Twoje oszczędności rosną.

Porównując efekty używania gotówki w porównaniu z kartami kredytowymi i debetowymi, w jednym z badań stwierdzono, że ludzie mogą wydawać do 100% więcej, gdy robią zakupy za pomocą karty kredytowej. Dzieje się tak dlatego, że trzymanie pieniędzy i aktywne wydawanie ich, aby coś kupić, sprawia, że ludzie się wstrzymują.

A w większości przypadków, pauza powstrzymuje nas przed dokonaniem zakupu pod wpływem impulsu.

I odwrotnie, widok gotówki gromadzonej w słoiku motywuje ludzi do dalszego oszczędzania.

Sprawia, że oszczędzanie staje się nawykiem.

To także zabawny sposób oszczędzania. Podniecenie związane z nową metodą może skłonić ludzi do oszczędzania.

A poczucie spełnienia, jakie daje widok gromadzonych pieniędzy, sprawia, że praktyka ta staje się nawykiem.

Pomaga ludziom, którzy nie oszczędzają w sposób naturalny

Używanie słoików do oszczędzania pieniędzy jest również świetnym punktem wyjścia dla osób, które nie są naturalnymi oszczędzaczami.

Najtrudniejszą częścią oszczędzania jest faktycznie robienie tego, więc mały początek to początek bez względu na wszystko.

Na co możesz przeznaczyć oszczędności?

Oszczędzanie pieniędzy w słoiku może pomóc sfinansować wiele rzeczy. Oto kilka propozycji.

Fundusz awaryjny

Słoik oszczędnościowy to doskonały sposób na zbudowanie funduszu awaryjnego, jeśli go nie masz. Fundusz awaryjny to gotówka, którą odkładasz na bok, aby mieć na czym oprzeć się, gdy „życie się wydarzy”.

Na przykład, jeśli twój samochód się zepsuje lub piec umrze w środku zimy, wtedy będziesz miał pieniądze na pokrycie kosztów.

Drobne wydatki domowe

Jeśli chcesz zerwać z nawykiem sięgania po kartę kredytową, możesz wykorzystać gotówkę na drobne wydatki domowe, takie jak gaz, rachunki za telefon komórkowy czy bilety autobusowe.

Możesz też przeznaczyć ją na wydatki związane z rodzinną zabawą, takie jak wyjście na obiad, kawę czy wyjście do kina.

Trzymaj gotówkę pod ręką

Twój słoik oszczędnościowy może być również po prostu po to, abyś miał gotówkę pod ręką. Technologia zawodzi, a Ty możesz zgubić kartę bankową lub zapomnieć pin.
Na takie chwile dobrze jest mieć zimną, twardą gotówkę.

Zabawne sposoby na wykorzystanie słoików do oszczędzania pieniędzy

Możesz oszczędzać pieniądze, przelewając środki z konta czekowego do oszczędności. Ale oszczędzanie pieniędzy w słoiku jest satysfakcjonujące, ponieważ można dotknąć i zobaczyć, jak pieniądze się gromadzą.

Dodatkowo możesz sprawić, że będzie to również zabawa. Oto kilka kreatywnych sposobów na wykorzystanie słoików do oszczędzania pieniędzy.

52-tygodniowe wyzwanie

W przypadku 52-tygodniowego wyzwania, oszczędzasz 1 zł w pierwszym tygodniu, stopniowo zwiększając o dolara każdego tygodnia. Na koniec wyzwania zaoszczędziłbyś 1378 zł. Możesz również zacząć od wyższych kwot tygodniowych, jeśli chcesz zaoszczędzić więcej.

Chociaż jeśli jesteś początkujący w oszczędzaniu lub masz napięty budżet, rozpoczęcie od 1 zł jest całkowicie w porządku. Ułatw sobie to, aby kontynuować, zamiast zniechęcać się w połowie drogi i nie oszczędzać.

Więc przygotuj swój słoik. Wybierz dzień, który będzie dniem oszczędzania, jak np. dzień wypłaty, aby łatwo było go zapamiętać. Twój ulubiony dzień lub jakikolwiek inny dzień też działa.

Wrzuć wszystkie monety do swojego słoika na oszczędności

Jest to dobra metoda, jeśli używasz gotówki do większości transakcji lub jeśli pracujesz w środowisku, w którym otrzymujesz wynagrodzenie w postaci rachunków i monet.

Wszystko, co musisz zrobić, to zwrócić wszystkie swoje zmiany każdego wieczoru lub na koniec tygodnia. Bez oszukiwania!

Oszczędzaj na coś konkretnego

W przypadku tego podejścia pomyśl o czymś, na co oszczędzasz. Chcesz kupić nową kanapę lub pojechać na wakacje?

Zdecyduj, ile chciałbyś wydać. Następnie określ harmonogram realizacji swojego celu oszczędnościowego. Następnie oblicz, ile musisz odkładać do słoika z pieniędzmi co tydzień lub co miesiąc.

Twoja linia czasowa może zależeć od tego, kiedy chcesz lub musisz kupić przedmiot, na który oszczędzasz.

Upewnij się, że twój harmonogram jest praktyczny i osiągalny. Postaw sobie realistyczne cele, które zmieszczą się w Twoim budżecie.

Jeśli oszczędzasz na wyższe kwoty, daj sobie więcej czasu. Oszczędzanie i płacenie za coś gotówką jest lepsze niż poddanie się i kupienie tego na kredyt.

Podążaj za wyzwaniem dotyczącym oszczędzania

Spraw, aby oszczędzanie pieniędzy w słoiku było interesujące dzięki wyzwaniu oszczędnościowemu. Istnieje wiele łatwych wyzwań, które możesz realizować.

To, co robisz, to po prostu oszczędzanie określonej kwoty pieniędzy zgodnie z zasadami danego wyzwania. Jest to sposób, aby przypomnieć Ci i utrzymać cię skoncentrowany, aby osiągnąć swój cel.

Przykładem jest wyzwanie 10 zł. Zasada jest taka: przez kolejne 90 dni, za każdym razem, gdy dostaniesz banknot o wartości 10 zł, wrzucasz go do słoika. To świetna zabawa, a do tego daje ci oszczędności.

Innym, który możesz wypróbować, jest wyzwanie „Znajdź dodatkowe pieniądze”. Być może będziesz musiał wykazać się kreatywnością, aby zarobić dodatkowe pieniądze, ale taki jest pomysł.

Łatwym sposobem, aby zacząć jest zebranie wszystkich wolnych zmian w portfelu, samochodzie i wokół domu. Możesz również rozejrzeć się po swoim domu i sprzedać przedmioty, których już nie używasz.

Może uda Ci się wziąć dodatkowe zmiany lub pracować w nadgodzinach, aby zarobić więcej pieniędzy. A wszystkie dochody trafiają do słoika z oszczędnościami.

Oszczędzaj co tydzień tę samą kwotę

Oszczędzaj co tydzień tę samą kwotę w słoiku

Dla prostego podejścia do oszczędzania pieniędzy w słoiku, możesz również ustawić kwotę, którą możesz łatwo wyjąć ze swojego budżetu bez poczucia ograniczenia.

Zacznij od 5 zł, 10 zł, a może nawet 50 zł, jeśli jesteś w stanie to zamachnąć. Rób to przez następne trzy do sześciu miesięcy. Jeśli oszczędzałeś 10 zł co tydzień przez 6 miesięcy, to zaoszczędziłeś 240 zł.

Tak więc teraz mogłeś odkładać pieniądze bez odczuwania uszczypliwości. Dzięki tej gotówce możesz zasilić swój fundusz awaryjny lub zacząć odkładać na przyjemne rzeczy, takie jak dzień w spa.

Narysuj kamienie milowe na swoim słoiku oszczędnościowym

To podejście wymaga, abyś ustalił kamienie milowe podczas oszczędzania pieniędzy w słoiku. Zrób swój słoik tak kolorowy, jak chcesz, bądź kreatywny. Jeśli jesteś jak ja i nie potrafisz rysować, możesz po prostu namalować linie.

Możesz również użyć kwot jako kamieni milowych. Na przykład, twoim pierwszym kamieniem milowym może być 200 zł.

Następnie, przy każdej linii, zapisz odpowiednią nagrodę dla siebie, gdy twoje oszczędności osiągną ten punkt. Wybierz małe i niedrogie nagrody, którymi możesz się ekscytować. Może to być wejście do wanny na dobre moczenie, lody z ulubionego miejsca lub pizza na kolację.

Chodzi o to, aby nagradzać się przy każdym kamieniu milowym, aby utrzymać motywację i pomóc Ci osiągnąć cel oszczędności.

6 pomysłów na oszczędzanie pieniędzy w słoiku
Przewiń na górę