Słyszałeś termin „pożyczka ratalna”, ale nie do końca wiesz co on oznacza? Pożyczka ratalna to tak naprawdę powszechny produkt kredytowy. W rzeczywistości, możesz już mieć jedną lub dwie takie pożyczki.
Pożyczki ratalne – znane również jako kredyty ratalne – to zamknięte rachunki kredytowe, które spłacasz przez określony czas. Mogą one zawierać odsetki lub nie. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o różnych rodzajach pożyczek ratalnych i ich działaniu.
Jak działa pożyczka ratalna?
Kiedy bierzesz pożyczkę ratalną, natychmiast otrzymujesz pieniądze, które pożyczasz lub przedmiot, który kupujesz. Spłacasz je – czasami z odsetkami – w regularnie ustalonych ratach, zwanych ratami. Zazwyczaj każda rata ma taką samą wysokość przez określoną liczbę tygodni, miesięcy lub lat. Gdy pożyczka zostanie spłacona w całości, konto zostaje zamknięte na stałe.
Alternatywą dla kredytu ratalnego jest kredyt odnawialny, taki jak karta kredytowa. W przeciwieństwie do kredytu ratalnego, kredyt odnawialny ma charakter otwarty. Oznacza to, że można z niego korzystać i spłacać go wielokrotnie tak długo, jak długo konto pozostaje otwarte i w dobrej kondycji.
Plusy i minusy pożyczek ratalnych
Jak każdy rodzaj kredytu, kredyt ratalny ma swoje plusy i minusy. A to, czy jest to właściwy wybór dla Ciebie, zależy od Twojej konkretnej sytuacji. Oto kilka punktów do rozważenia:
Plusy pożyczek ratalnych
- Możliwość pokrycia dużego wydatku: pożyczki ratalne mogą dać Ci szybki dostęp do pieniędzy potrzebnych na większe zakupy.
- Przewidywalność regularnych spłat: Przy pożyczce ratalnej wiesz, jaka będzie wysokość Twojej raty. A to może ułatwić prowadzenie budżetu.
- Szansa na refinansowanie: Jeśli stopy procentowe spadną lub jeśli Twoja ocena kredytowa się poprawi, możesz mieć szansę na refinansowanie. Mogłoby to obniżyć Twoje miesięczne płatności lub skrócić harmonogram spłat. Należy pamiętać, że refinansowanie może wiązać się z innymi kosztami i wadami.
Minusy pożyczek ratalnych
- Nie jest otwarta: Jest mało prawdopodobne, że będziesz mógł dodać do kwoty pożyczki, jeśli okaże się, że potrzebujesz więcej.
- Potencjalnie długie zobowiązanie: Niektóre pożyczki ratalne mają długi okres spłaty. Oznacza to, że kredytobiorca musi zobowiązać się do dokonywania regularnych płatności przez długi okres czasu. Pamiętaj, aby zapoznać się z warunkami pożyczki, aby sprawdzić, czy są jakieś kary za wcześniejsze spłacenie pożyczki.
- Mogą zostać naliczone odsetki: Odsetki mogą nie być naliczane od niektórych pożyczek ratalnych. Należy jednak pamiętać, że jeśli odsetki są naliczane, to ich wysokość może zależeć od rodzaju pożyczki ratalnej i oceny kredytowej pożyczkobiorcy. Osoby z niższą punktacją mogą otrzymać wyższe stopy procentowe. A im wyższa stopa procentowa, tym więcej możesz zapłacić za pożyczkę.
Pożyczki ratalne a ocena zdolności kredytowej
Pożyczka ratalna – i to, jak z niej korzystasz – może mieć wpływ na Twoją ocenę kredytową. I zgadnij co? Twoja ocena kredytowa może mieć również wpływ na pożyczkę ratalną. Kredytodawcy biorą pod uwagę Twoją punktację przy podejmowaniu decyzji o zaoferowaniu Ci pożyczki. Twoja ocena kredytowa może również wpłynąć na oprocentowanie i warunki, które zostaną Ci zaoferowane.
Zastanawiasz się nad złożeniem wniosku o pożyczkę ratalną?
Pożyczka ratalna może być rozwiązaniem w wielu różnych sytuacjach – od dokonania dużego zakupu po konsolidację zadłużenia. Jeśli uda Ci się dokonać płatności na czas i spłacić pożyczkę zgodnie z umową – a Twoje konto zostanie zgłoszone do biura kredytowego – może to mieć dodatkową zaletę w postaci poprawy Twojej oceny kredytowej.
Jeśli pożyczka ratalna, o którą zamierzasz się ubiegać, jest oprocentowana, pamiętaj o tym: Z dobrym kredytem możesz otrzymać niższą stopę procentową. A jeśli masz przeciętny lub mniej przeciętny kredyt, możesz nadal kwalifikować się do finansowania, ale może to być związane z wyższą stopą procentową.
Sprawdź: Jaka jest różnica między chwilówką a pożyczką ratalną?