Jak negocjować cenę mieszkania? Zestaw porad i wskazówek dla kupujących

negocjacje mieszkaniowe

Kupno własnych „czterech kątów” to z pewnością jedna z najważniejszych życiowych inwestycji, dlatego warto się do niej wszechstronnie przygotować. Jedną z najistotniejszych kwestii jest negocjowanie ceny. Co zrobić, by sprzedający był gotowy obniżyć cenę interesującego nas mieszkania? W poniższym artykule przedstawiamy zestaw cennych porad i wskazówek.

Poszukiwanie mieszkania – najważniejsze informacje

Każdy, kto szuka mieszkania doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że jednym z kluczowych elementów całego tego procesu są negocjacje ze sprzedającym odnośnie ceny. Jedną z najważniejszych wskazówek, o której koniecznie trzeba pamiętać, jest wnikliwe zbadanie rynku nieruchomości w danej okolicy. Zachęcamy, aby sprawdzić ceny mieszkań, aby mieć realistyczne oczekiwania co do obniżania proponowanych cen przez poszczególnych sprzedających. Warto też przygotować listę argumentów, które mogą posłużyć do tego, by przekonać sprzedającego do obniżenia ceny – mowa tutaj chociażby o stanie technicznym, lokalizacji, rozmaitych usterkach czy słabym dostępie do usług publicznych itd. 

Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek negocjacje cenowe trzeba też sprecyzować maksymalne i minimalne kwoty, jakie jesteśmy gotowi zapłacić za mieszkanie. Ułatwi to prowadzenie negocjacji oraz skróci całkowity czas szukania wymarzonego mieszkania. 

Podczas negocjacji trzeba wyrażać zainteresowanie, jednak nie opłaca się zdradzać dużego entuzjazmu. Jeśli sprzedawca odczuje, że bardzo zależy nam na zakupie mieszkania, może to sprawić, iż prowadzenie negocjacji będzie bardzo utrudnione. 

Warto wiedzieć, że obecnie poszukiwanie mieszkań na rynku pierwotnym jak i wtórnym jest znacznie ułatwione. Wynika to oczywiście z faktu, iż działają wyspecjalizowane portale ogłoszeniowe, takie jak Nieruchomosci-online.pl, na którym każdego dnia publikowane są setki ofert dotyczących sprzedaży mieszkań z całej Polski. Co więcej, prezentowane wyniki wyszukiwania można filtrować ze względu na metraż, cenę, lokalizację i wiele innych parametrów. 

Negocjacja ceny mieszkania na rynku pierwotnym – o czym trzeba wiedzieć? 

Przy negocjacjach z deweloperami odnośnie zakupu mieszkania na sprzedaż w Rudzie Śląskiej na rynku pierwotnym trzeba pamiętać o jednej bardzo istotnej kwestii. Mianowicie: deweloperzy zawsze są skupieni na tym, aby sprzedać mieszkania jak najdrożej, jednak nie jest to jednoznaczne z tym, że nie są skorzy do negocjacji. Często dzieje się tak, że celowo mocno zawyżają ceny na początku, aby istniały szerokie możliwości do negocjacji. 

Szukanie alternatyw kluczem do sukcesu

Aby prowadzić negocjacje z sukcesem, należy przejrzeć jak największą liczbę ofert. Wszechstronna analiza rynku pozwoli na znalezienie nawet kilkunastu mieszkań odpowiadających naszym potrzebom oraz wpisujących się w nasz budżet. W ten sposób można mieć bardzo mocny argument podczas prowadzenia negocjacji i pewność, że bez względu na to, które w mieszkań wybierzemy, i tak będziemy usatysfakcjonowani. 

Zobacz też: https://kredito24.pl/oszczedzaj-na-zakupach-dzieki-aplikacjom-cashback/

Jak negocjować cenę mieszkania? Zestaw porad i wskazówek dla kupujących
Przewiń na górę