Tworzenie swojego planu dla budżetu tygodniowego

Tworzenie swojego planu dla budżetu tygodniowego - jak to robić

Niezależnie od tego, czy otrzymujesz wypłaty co tydzień, co dwa tygodnie, czy co miesiąc, budżetowanie tygodniowe jest świetnym sposobem na przejęcie kontroli nad swoimi pieniędzmi i zaoszczędzenie więcej.

Chcesz wiedzieć, jak budżetować tygodniowe wypłaty?

Może się to wydawać trudne, ale tworzenie budżetu tygodniowego może być proste i skuteczne, gdy już wiesz jak to zrobić. To także satysfakcjonujący sposób na zarządzanie pieniędzmi, cięcie wydatków i robienie postępów finansowych.

W tym artykule opowiemy Ci o tym, jak z sukcesem tworzyć budżet tygodniowy.

Jak odnieść sukces w budżetowaniu tygodniowym

Tworzenie swojego budżetu jest jak próba większego wysiłku fizycznego – korzyści są oczywiste, ale trudno wejść w nawyk.

Ułatwiamy ten proces, dzieląc go na łatwe do wykonania kroki.

Zapisz, ile zarabiasz tygodniowo

Ten krok jest naprawdę ważny.

Jeśli nie wiesz dokładnie, ile zarabiasz, niemożliwe jest stworzenie dokładnego budżetu.

Zanotuj kwotę na odcinku wypłaty po odliczeniu podatku i składek emerytalnych. Jeśli masz więcej niż jedno źródło dochodu, wymień je wszystkie i zsumuj.

Jeśli Twoje dochody zmieniają się co tydzień, użyj średniej z zarobków z poprzednich trzech miesięcy.

Opracuj swoje tygodniowe wydatki

Kluczem do nauki budżetowania tygodniowego jest dokładne opracowanie, ile wydajesz każdego tygodnia, z dokładnością do ostatniego centa. Możesz spisać swoje wydatki na papierze, stworzyć arkusz kalkulacyjny lub skorzystać z aplikacji.

Przejrzyj co najmniej trzy ostatnie wyciągi bankowe i podkreśl każdą transakcję wychodzącą. Zsumuj je, aby uzyskać ostateczną kwotę tygodniowych wydatków.

Ważne jest, aby przeanalizować, jak Twoje wydatki mogą się zmienić ze względu na czynniki zewnętrzne, takie jak pogoda i pora roku. Zmieni się nie tylko to, co kupujesz, ale także ilości i częstotliwość zakupów.

Na przykład, Twój budżet na wypoczynek może znacznie wzrosnąć w miesiącach letnich, kiedy pogoda jest dobra, a Ty chcesz spędzać czas na zewnątrz.

Podziel swoje wydatki na istotne i nieistotne

Następnie skategoryzuj swoje wydatki na następujące obszary.

Wydatki podstawowe:

 • Płatności za czynsz/hipotekę
 • Rachunki i żywność
 • Opieka zdrowotna i lekarstwa
 • Spłaty długów, w tym kart kredytowych i pożyczek
 • Opieka nad dziećmi
 • Spłaty samochodu, paliwo i ubezpieczenie

Wydatki nieistotne:

 • Rozrywka i wypoczynek
 • Abonamenty
 • Prezenty
 • Jedzenie na mieście
 • Wakacje
 • Ubrania

Wydatki podstawowe to rzeczy, za które musisz zapłacić bez względu na wszystko. Wydatki nieistotne to zazwyczaj rzeczy, których raczej chcesz niż potrzebujesz.

Ustalenie priorytetów rozchodów według ich terminów płatności

Dodaj datę wymagalności każdej płatności do swojej listy niezbędnych wydatków. Następnie możesz ustalić, które rachunki wymagają opłacenia w określonych tygodniach miesiąca. W ten sposób stworzysz swój tygodniowy plan budżetowania.

Na przykład, w pierwszym tygodniu może być należna płatność za ubezpieczenie samochodu, a w drugim tygodniu może być należne członkostwo w siłowni.

Wskazówka – jeśli masz wiele wydatków należnych w jednym tygodniu, spróbuj zmienić termin płatności na inny tydzień, aby wydatki były bardziej rozłożone i możliwe do zarządzania.

W przypadku dużych płatności, podziel je na mniejsze częściowe płatności na następny miesiąc. Na przykład, powiedzmy, że masz miesięczny wydatek na kredyt hipoteczny w wysokości 1200 zł. Co tydzień odkładaj 300 zł.

Mniejsze płatności w budżecie z tygodniowej wypłaty są znacznie bardziej zarządzalne, gdy otrzymujesz wynagrodzenie co tydzień, zamiast próbować znaleźć pełną kwotę w ciągu tygodnia.

Ograniczenie zbędnych wydatków

Czy Twoje wydatki równają się więcej niż Twoje dochody? Jeśli tak, to czas zacząć redukować swoje wydatki.

Najlepszym miejscem do rozpoczęcia jest lista nieistotnych wydatków. Ogranicz obszary, które kosztują cię najwięcej. Na przykład, czy te kawy na wynos nie przesuwają kategorii wydatków na posiłki do jednego z największych obszarów wydatków?

Zdecyduj się na realistyczną kwotę dla każdej z kategorii wydatków, z którą czujesz się komfortowo.

Wybierz swoją metodę budżetowania tygodniowego

Teraz, gdy masz już swój tygodniowy budżet, czas wybrać metodę budżetowania, która pomoże ci trzymać się twojego starannie przemyślanego planu.

Istnieje wiele różnych metod, które można wypróbować, w tym:

Plan 50/30/20
Budżet 50/30/20 popularny, prosty plan budżetowy, który naprawdę działa. 50% swojego dochodu przeznaczasz na swoje potrzeby (wydatki niezbędne), a 30% na zachcianki (wydatki nieistotne). Pozostałe 20% tygodniowego budżetu przeznaczamy na oszczędności lub spłatę długów.

Jeśli plan 50/30/20 wydaje Ci się zbyt wymagający, metoda 70/20/10 działa w ten sam sposób, ale przeznacza więcej Twoich tygodniowych zarobków na wydatki.

Korzyści z tygodniowego budżetu na wypłaty

Korzyści z tygodniowego budżetu na wypłaty

Wiedza o tym, jak budżetować tygodniowe wynagrodzenie może wydawać się wyzwaniem, ale jest to umiejętność, której warto się nauczyć.

Oto trzy wielkie korzyści z budżetowania tygodniowego.

Uświadom sobie swoje nawyki dotyczące wydatków

Łatwiej jest wyznaczać i realizować cele tygodniowe niż miesięczne. Dzieje się tak dlatego, że w ciągu tygodnia z Twojego konta bankowego wychodzi znacznie mniej transakcji niż w ciągu miesiąca wydatków.

Dzięki temu Twoje wydatki są łatwiejsze do opanowania i są skutecznym sposobem na przejęcie kontroli nad wydatkami.

Większa elastyczność

Życie może postawić Cię przed niespodziewanymi sytuacjami finansowymi. Dobry budżet jest elastyczny, więc możesz odpowiednio dostosować swoje finanse bez konieczności sięgania po kartę kredytową lub martwienia się o to, jak zapłacisz za remont domu.

Wspaniałą rzeczą w tygodniowym budżecie jest to, że jeśli w jednym tygodniu przekroczysz wydatki, możesz po prostu dostosować budżet na następny tydzień, aby pomóc Ci pokryć koszty.

Uprość swoje oszczędzanie

Weź swój budżet z tygodniowej wypłaty i zanotuj kwotę, która została ci na oszczędności. To właśnie tyle zostało Ci do zaoszczędzenia na wszystko, co byś chciał. Proste, prawda?

Tworzenie swojego planu dla budżetu tygodniowego
Przewiń na górę