Wielowiekowe przysłowie często przypisywane Benowi Franklinowi podkreśla, że wczesne chodzenie spać i wczesne budzenie się może uczynić osobę „zdrową, bogatą i mądrą”. Nowoczesny zwrot na tej frazie mógłby być taki, że bycie mądrym o swoich pieniądzach może prowadzić do dobrego zdrowia i wielkiego bogactwa.
Osiągnięcie wielkiego bogactwa może nie być łatwe, ale solidne zdrowie finansowe zdecydowanie nie jest poza zasięgiem. Oto siedem kluczowych wskazówek dotyczących dążenia do finansowego sukcesu.
Oszczędzaj automatycznie
Zgodnie z często powtarzaną radą, aby „najpierw płacić sobie”, jednym z ruchów, które mogą wprowadzić Cię na ścieżkę ku finansowemu sukcesowi jest automatyzacja oszczędzania. Jak? Najbardziej bezpośrednią drogą jest automatyczne przekazywanie części każdej wypłaty na jedno lub więcej kont oszczędnościowych lub inwestycyjnych.
Dzięki automatyzacji oszczędzania nie trzeba stale pamiętać o przeznaczaniu części każdej wypłaty na oszczędności lub emeryturę. Oprócz pomocy w gromadzeniu oszczędności na cele finansowe, automatyzacja tego procesu ułatwia budżetowanie.
Zobacz również: https://kredito24.pl/faktoring-online-dlaczego-to-najlepszy-wybor-dla-przedsiebiorcow/
Zainwestuj w plan emerytalny w miejscu pracy
Inną drogą do finansowego sukcesu jest inwestowanie w sponsorowany przez pracodawcę plan emerytalny.
Jeśli zapiszesz się do jednego z tych planów w pracy, nie tylko automatycznie odłożysz pieniądze na emeryturę, ale także będziesz miał korzyści podatkowe. Składki są pobierane z wypłaty przed zapłaceniem podatku dochodowego, co zmniejsza wysokość dochodu podlegającego opodatkowaniu. Wpłaty i zarobki w jednym z tych planów zazwyczaj nie są opodatkowane do momentu wypłaty pieniędzy, co zazwyczaj ma miejsce po przejściu na emeryturę.
Pracownicze plany emerytalne stają się jeszcze bardziej atrakcyjne, gdy pracodawca dopasowuje część lub całość wpłat. Taki rodzaj „darmowych” pieniędzy nie występuje w wielu miejscach i sprawia, że inwestowanie w jedno z tych kont jest mądrym posunięciem finansowym.
Ogólnie rzecz biorąc, eksperci zalecają odkładanie co najmniej 15% dochodu przed opodatkowaniem na konto emerytalne.
Stwórz fundusz awaryjny
Część Twojego planu oszczędnościowego powinna obejmować fundusz awaryjny.
Niektórzy eksperci zalecają przeznaczenie 5% swojej pensji na fundusz awaryjny, aby pokryć niespodziewane wydatki, takie jak naprawa samochodu lub pobyt w szpitalu. Ogólnie rzecz biorąc, fundusz awaryjny powinien zawierać wystarczającą ilość pieniędzy na pokrycie trzech do sześciu miesięcy codziennych wydatków. Trzymanie oszczędności w nagłych wypadkach oddzielnie od innych pieniędzy pomaga zmniejszyć pokusę ich wydawania.
Gotówka w funduszu awaryjnym powinna być łatwo dostępna. Innymi słowy, nie należy trzymać pieniędzy na koncie inwestycyjnym lub w miejscu, w którym grozi kara za wcześniejsze wycofanie środków, jak np. na certyfikacie depozytowym lub indywidualnym koncie emerytalnym. Rozważ przechowywanie swoich awaryjnych oszczędności na wysokodochodowym koncie oszczędnościowym lub na koncie rynku pieniężnego, które przynosi wyższe odsetki niż podstawowe konto oszczędnościowe.
Trzymaj się budżetu
Aby trzymać się budżetu, trzeba go najpierw stworzyć. Jednak stworzenie budżetu często jest łatwiejsze niż jego przestrzeganie.
Niezależnie od tego, jaką metodę ustalania budżetu wybierzesz, pamiętaj, aby trzymać się swojego budżetu. Ale jak to zrobić? Oto wskazówki, jak trzymać się budżetu:
- Często przeglądaj swój budżet, być może codziennie.
- Unikaj zakupów pod wpływem impulsu, takich jak nowe buty czy najnowszy gadżet elektroniczny. Planuj zakupy tylko wtedy, gdy budżet na to pozwala lub gdy oszczędzasz na nie.
- Odkładaj duże zakupy. Poświęć czas na rozważenie zalet i wad dużego zakupu. Może to doprowadzić Cię do wniosku, że nie stać Cię na nowy samochód czy telewizor.
- Ograniczaj wydatki na artykuły spożywcze i inne podstawowe artykuły gospodarstwa domowego.
- Oprzyj się pokusie używania kart kredytowych na wydatki.
- Szukaj sposobów na obniżenie kosztów. Na przykład, zastanów się nad liczbą serwisów streamingowych, za które płacisz. Czy naprawdę potrzebujesz ich wszystkich?
- Zaangażuj partnera lub grupę do odpowiedzialności. To ktoś, komu ufasz, np. rodzic lub rodzeństwo, albo grupa osób, które mogą działać jako cheerleaderki budżetowe.
- Zautomatyzuj miesięczne płatności rachunków, aby nigdy nie przegapić płatności i uprościć swój budżet.
Spłać kredyty i karty kredytowe
Jeśli nie spłacasz co miesiąc całego salda karty kredytowej, możesz narazić się na setki, a nawet tysiące dolarów odsetek.
Aby uniknąć odsetek od kart kredytowych i opłat, powinieneś spłacić każde saldo karty kredytowej w całości każdego miesiąca lub dokonać zakupów tylko za pomocą gotówki. Jeśli próbujesz spłacić salda na kartach, użyj planu takiego jak metoda lawiny zadłużenia lub metoda kuli śnieżnej, aby pomóc ci zorganizować i trzymać się planu spłaty.
Unikaj wysoko oprocentowanych pożyczek
Payday loans i car title loans należą do pożyczek, które uderzają w konsumentów niezwykle wysokimi stopami procentowymi.
Jeśli musisz pożyczyć pieniądze, poszukaj niżej oprocentowanej pożyczki lub użyj karty kredytowej o niższym oprocentowaniu.
Płać rachunki na czas
Płacenie rachunków na czas (zwłaszcza rachunków za karty kredytowe) może pomóc Ci uniknąć opłat za zwłokę i zwiększyć Twoją ocenę kredytową. Wyższa ocena kredytowa może utorować drogę do lepszych opcji kredytowych, takich jak niższe stopy procentowe.